Уилям Байрон се завърна в Тексас с още големи победи, откакто получи 300-та на Хендрик там миналата есен
AP News | 2024-04-13 | 18:32:20

ФОРТ УЪРТ, Тексас (AP) — Когато Уилям Байрон срещна Рик Хендрик за първи път преди десетилетие, тийнейджърът, който се беше научил да се състезава на компютърът не беше толкова уверен как ще се развият нещата, когато той разкри целта си да кара един ден за собственика на отбора на НАСКАР.

Със сигурност няма липса на увереност сега за Байрън, който на 26 години става победи в състезания за най-печелилия отбор на NASCAR, и то някои значителни. Седмица след 13-ата победа в кариерата на Байрон в финала 1-2-3 за Hendrick Motorsports в Мартинсвил, когато отборът отбеляза 40-ата годишнина от първата си победа, серията се завръща в Тексас, където той водеше само в последните шест обиколки миналия септември до вземете 300-ата победа на Хендрик.

„За мен просто се почувствах като момент на пълен кръг. Просто с цялата история на Мартинсвил, с това, че бях в 24 (кола) .... разговарях с Рик по телефона и след това отидох да празнувам с него,” каза Байрън в събота.

Байрън откри този сезон, като спечели Дейтона 500, рекордната девета за Хендрик, но първа от 2014 г. Той спечели и преди три седмици в другото състезание в Тексас в Остин.

Съотборникът на Хендрик Кайл Ларсън е лидер по точки, който влиза в неделното състезание в Тексас, писта от 1 1/2 миля като Лас Вегас, където спечели победата си този сезон. Той водеше 99 обиколки в Тексас миналата есен, но се разхлаби и се завъртя в стената с 85 обиколки до края. Ларсън спечели от поул в есенното състезание през 2021 г. там, където спечели и състезанието на звездите на NASCAR по-рано същата година.

„Винаги е било наистина добро състезателно трасе за мен“, каза Ларсън. „Миналата година просто се прецаках при едно от късните рестарти и се завъртях и катастрофирах, но този ден имахме доминираща състезателна кола. Надяваме се, че ще имаме друга състезателна кола като нея.“

18-те победи на Ларсън, откакто се присъедини към Хендрик през 2021 г., включват рекордната 269-та победа на отбора през същата година на Charlotte Motor Speedway, за да изпревари Petty Enterprises за най-много.

Байрон е израснал в центъра на NASCAR в Шарлот, Север Каролина и идолизираният седемкратен шампион на Купата Джими Джонсън в кола номер 48 за Хендрик. Сега Байрън е в своя седми сезон в прочутия номер 24, който Джеф Гордън управлява, за да спечели четири титли за купата и 93 състезания.

„Качиха ме в колата на Джеф и това беше голямо напрежение. И трябваше просто, ние трябваше, някак си да го направим наш“, каза Байрън. „Джеф е страхотен наставник и голямо предимство за нашия отбор. ... Той даде да се разбере, когато се качих в колата, че е моя.“

След като стигна до победната лента за първи път в 98-ия си старт през 2020 г., Байрон спечели още една победа през 2021 г. и още две през 2022 г. преди шест победи за Купата миналата година. Неговите три победи този сезон са на драстично различни писти – триовалния 2 1/2 мили в Дайтона, пътното трасе в Остин и онзи кламер от половин миля в Мартинсвил.

„Мисля, че започнах малко по-бавно, отколкото исках да започна. Чувствам, че част от това беше просто химия и просто научаване на серията Купа като цяло и вероятно просто не съм извлякъл максимума от първите няколко години, който бих искал“, каза Байрън. „След като започнахме да печелим състезания през третата година, спечелихме състезание, а след това на следващата година спечелихме още едно и наистина започнахме да печелим състезания на места, които са трудни за победа, просто почувствах, че започнахме да кликваме.“

ДЖИМИ СЕ ЗАВРЪЩА

48-годишният Джонсън ще се състезава в Тексас за първи път от 2020 г. насам, като шофьор-собственик в Chevrolet номер 84 за Legacy Motor Club. Джонсън завърши 28-ми в Дейтона в единствения си старт досега този сезон. Той се е състезавал 35 пъти в Тексас, където е лидер за всички времена със седем победи и 1152 водени обиколки.

„Сега е смешно как се кара мястото. Просто имам много безпокойство относно завои 1 и 2,” каза Джонсън, чиято последна победа тук беше през 2017 г., първата година след като пистата беше преасфалтирана и преконфигурирана в тези завои. „Предишната конфигурация, която наистина беше най-забавната, която можете да изпитате на миля и половина, беше завои 1 и 2. Толкова объркана, че все още не е там.“

SPRING SOLO< /h2>

За първи път от 20 години единственото състезание за купата в Тексас ще бъде през пролетта. Пистата беше домакин на две състезания за купата всеки сезон от 2005-20 г., но през последните три години единствената спирка всяка година беше състезание за плейоф през есента. Пистата беше спирка само през пролетта от откриването си през 1997 г. до 2004 г.

ШАНОЦИ И КРАИ

Тексас беше намален от 334 обиколки на 267 миналия септември, за първи път не беше планиран за 501 мили. Той е определен за 400,5 мили тази година, 44-ото състезание в Тексас. ... Ларсън, както миналата есен, е посочен като фаворит за победа в неделя, според FanDuel Sportsbook.